A visszérbetegség krónikus elváltozásnak számít, és előfordulásának esélye az életkor előrehaladtával nő – ennek ellenére jelenlegi ismereteink alapján nem növeli a koronavírussal való megfertőződés kockázatát, és a vírus által okozott betegség lefolyását sem érinti. Nem szabad azonban megfeledkeznünk arról, hogy a járványhelyzettel járó korlátozások miatt most kevesebb mozgásra van lehetőségünk, mint korábban, ez az átmeneti, mozgásszegény életmód pedig jelentős mértékben befolyásolhatja vénás keringési rendszerünk állapotát. Ráadásul a melegebb tavaszi, majd nyári napokon a visszeres panaszok amúgy is sokaknál felerősödnek, így fontos, hogy tudatosan figyelmet fordítsunk vénáink védelmére. Szerencsére még a redukált lehetőségek mellett is sokat tudunk tenni értük, nézzük, hogyan!
Mozgás
A lábunkban található vénáknak nagy erőkifejtésre van szükségük ahhoz, hogy a gravitációt legyőzve a vért lentről-felfelé: a szív és a tüdő irányába szállítsák, ebben többek között a talp és a vádli izomzata van segítségükre. Tartós ülés vagy állás esetén azonban ez a pumpa nem működik, a vér felgyülemlik a vénákban, gyengítve ezzel az érfalat és a vénabillentyűket, ami a visszeres panaszok erősödéséhet vezet.
- Fontos tehát, hogy ha sokat ülünk egyhelyben (akár munka miatt, akár szabadidőnkben), figyeljünk arra, hogy rendszeres időközönként felálljunk és akár a lakásban kis sétát tegyünk. Még jobb persze, ha erre a szabad levegőn van lehetőségünk.
- ülés közben alkalomadtán masszírozzuk át lábszárunkat, mozgassuk meg lábfejünket, polcoljuk fel lábunkat, és semmiképp se tegyük őket keresztbe!
Étkezés
Köztudott, hogy a mozgás mellett a másik dolog, mely segít a megelőzésben, illetve jelentős mértékben enyhítheti a visszeres panaszokat, az a megfelelő táplálkozás, melynek alapja a változatos, rostban gazdag étrend, és a bőséges folyadékfogyasztás kell, hogy legyen.
Kezelés
Fontos, hogy az orvosa által előírt kezelést a járványhelyzet alatt is folytassa, legyen szó gyógyszeres vagy kompressziós terápiáról!